SQL SERVER 2008

تجارب من در رابطه با SQL SERVER

معرفی تکنیک قسمت بندی (partitioning) در SQL Server
ساعت ٦:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۳/۱٢  کلمات کلیدی: performance ، سطح کارایی ، partitioning ، sql server

قسمت بندی (partitioning) یک فرآیند یا روش است که توسط آن جداول خیلی بزرگ و اندیسها(index) به چندین بخش کوچکتر و بخشهای قابل مدیریت تر تقسیم میشود. SQL Server نسخه ۲۰۰۵ به بعد این اجازه را میدهد که جداول را با استفاده از محدوده‌های تعریف شده قسمت بندی کرد و همچنین خصوصیات مدیریتی و ابزارهایی را برای نگه داشتن جداول قسمتبندی شده در سطح کارایی بهینه ارائه داده است.


جداول بر اساس ستونهایی که برای عملیات قسمت بندی استفاده میشوند و محدوده‌های مشخص شده برای هر قسمت، تقسیم بندی میشوند. نمونه‌ای از این ستون میتواند ستون شناسه صعودی باشد که میتواند در محدوده‌های مختلف قسمت بندی شود. محدوده ‌های مختلف میتوانند در قسمت‌های مختلف باشند، قسمت‌های میتوانند در filegroup های مختلف باشند و قسمت‌های مختلف میتوانند روی هارد دیسکهای مختلف باشند تا سطح کارایی را بالا ببرند.


تقسیم‌بندی‌ها میتوانند به راحتی با استفاده از رویه ها و توابع راه اندازی شوند، به علاوه جداول غول‌آسا میتوانند به سادگی برای هر قسمت دارای اندیسهای مجزا باشند..این میتواند به بالا بردن سطح کارایی منجر شود. این تکنیک زمانی باعث بالا رفتن کارایی میشود که سرعت هارد دیسک گلوگاه کارایی سیستم باشد. اگر CPU یا RAM گلوگاه سیستم باشند، این تکنیک کمک بیشتری نمیکند.